Prožijte Advent s roráty a duchovní obnovou

Dobu adventní, dobu očekávání a ztišení se před Vánocemi prožijeme v letošním roce v naší farnosti při rorátních mších svatých:

  • úterý Fulnek 6:45
  • středa Děrné 6:45
  • čtvrtek Lukavec 6:45
  • pátek Fulnek 18:00

Prosíme rodiče o připravení lucerniček.

Zveme vás a vaše děti k „Putování do Betléma“. Adventní příběhy budou připraveny vždy na Út, St, Čt a Pá (tj. na dny, ve kterých budou rorátní mše v našich kostelích). Budou čteny v kostelích při mši sv., zároveň je však budete mít k dispozici zde na webových stránkách, pro případ, že nebudete moci do kostela přijít. V kostele ve Fulneku budeme z jednotlivých postav skládat „Betlém“, stejné postavičky si můžete vytisknout, podlepit, vybarvit a dát do Betléma i doma (možnost buď nalepit nebo podlepit špejlí a zapíchnout třeba do polystyrénu). Dětem přečtěte na začátku Adventu následující úvod a podpořte je, prosíme, i ve výrobě „sebe jako postavičky do Betléma“.

Text k přečtení dětem:

Milé děti (a milí rodiče),

Už je to zase tady! Začíná Advent – doba čekání, přípravy, doba těšení se na Vánoce, na velikou narozeninovou oslavu! Každý rok jsme na tuto velikou vánoční oslavu zváni. A protože oslavenec není nikdo jiný než samotný Pán Ježíš – Boží syn, měli bychom se pořádně připravit– nejen úklidem a přípravou různých dobrot. Když nám na někom záleží a on má narozeniny, myslíme na něj, přemýšlíme, co by mu udělalo radost, chystáme pro něj dárky, blahopřání a překvapení. V Bibli se v příbězích o narození Ježíše dočteme o tom, že se mu přišli poklonit pastýři a mudrci a že mu mudrci přinesli vzácné dary. Určitě se, děti, na Vánoce už moc těšíte a přemýšlíte, co by tak udělalo radost vám, jaký dárek byste si přáli. Zveme vás o tomto adventu k přemýšlení, co by udělalo radost našemu oslavenci, Pánu Ježíši. Možná už tušíte, že to nebudou tak docela obyčejné dárky. Když totiž chceme obdarovat Božího syna, musíme dát to, co máme nejvzácnější.

A to nejvzácnější chystají i obyvatelé jednoho obyčejného městečka. Doslechli se, že se v Betlémě narodil Boží syn a k jesličkám se taky chtějí podívat a přinést Ježíškovi svůj dárek. Vydejme se tedy s nimi na cestu. Každý týden vás budou čekat čtyři příběhy. Uslyšíte je v kostelích při rorátech, nebo si je můžete přečíst doma s rodiči po modlitbě. Každý příběh začíná krátkou myšlenkou z Bible – Božího slova. Je určena k zamyšlení Vašim rodičům, ale i vám dětem. Když jí nebudete rozumět, nebojte se zeptat. V kostele ve Fulneku nám pak každý pátek budou přibývat postavičky z našich příběhů do společného „Betléma“. Podobný „Betlém“ si s rodiči můžete také skládat doma.

Máme pro vás ještě jeden velký úkol. Stejně jako hlavní hrdinové našich příběhů, zkuste i vy vymyslet, čím byste mohli Pána Ježíše obdarovat. Co byste mu rádi donesli? Co je to nejcennější, co máte? Pokud na to přijdete, zkuste s pomocí rodičů „vyrobit sami sebe“ s dárkem v ruce jako postavičku do Betléma. V pátek před Štědrým dnem pak vaše obrázky vložíme do společného Betléma ve fulneckém kostele.

Přejeme vám požehnaný, krásný Advent a doufáme, že se s vámi potkáme při rorátních mších svatých!

Maruška a Terezka

  1. Polámané sáňky (5.12.)

„Proto smíme říkat s důvěrou: Pán při mně stojí, nebudu se bát. Co mi může udělat člověk?“ (Žid 13,6)

„Vezměte mě s sebou do Betléma,“ prosil Aleš své sourozence Lucku a Slávka. Ti se na sebe bezradně podívali. Jejich bratr totiž nechodí, ale jezdí na vozíčku. „Tvůj vozík nejsou přece sáně, neprojel bys závějemi,“ řekl smutně Slávek, ale při slovu sáně se Lucka ťukla do čela: “A co ty staré sáně ve sklepě?“ „Ty jsou zaprášené a možná i nějak polámané,“ řekla maminka, která je poslouchala z kuchyně. Ale Lucka se Slávkem nakonec vyškemrali klíče od sklepa a za chvilku už tahali sáně zpoza starého harampádí. Lucka při tom zapomněla, že se vlastně ve sklepě bojí. Teď čistila velkým hadrem sáně od prachu a smála se Slávkovi, který se při dobývání sání umazal. „No jo, ale co s tímhle?“ ukázal Slávek na prasklé opěradlo: „Z toho nám Aleš spadne…“ „Co poprosit pana Tomáše? Ten by to uměl spravit…“ „No, to nevím,“ kroutil pochybovačně hlavou Slávek. „Pamatuješ, jak nám odmítl vyrobit kulisy k divadlu, a ještě byl na nás protivný, že ho obtěžujeme? Já na to dost odvahy nemám.“ „Tak to pojďme aspoň zkusit,“ prosila Lucka. Sama se řezbáře Tomáše bála, ale bylo jí líto brášky. „Když nás odmítne, vymyslíme to jinak. Přece Aleše nenecháme doma…“

Obrázky postaviček: 1_a_2_postavicka, 3_a_4_postavicka,

Všechny příběhy naleznete v tomto souboru.

Milé farnice a farníci!
Zveme vás k adventní duchovní obnově, která vychází z duchovního cvičení Exodus. Tato intenzivní obnova probíhá každodenně celý Advent ve skupinkách 4-8 osob. Je možné vytvořit nové skupinky nebo využít již fungujících společenství. Obnova je postavena na třech pilířích: modlitba, askeze a společenství. Pojďme se připravit na příchod našeho Pána a přiblížit se Mu!
Informační schůzka pro zájemce bude v úterý 28.11. v 18:30 po večerní mši svaté na faře ve Fulneku. S případnými dotazy se můžete obrátit na Terku Markovou, průvodce touto duchovní obnovou naleznete zde.