Síla evangelia

Richard Rohr na úterý čtvrtého týdne v mezidobí

Slovo, kterým Bůh promlouvá, je slovem opravdové síly, ale my tomu nevěříme. Je to naopak naše vlastní síla, v niž věříme, že promění svět. Ale co z ní vzešlo? Jen se podívejme třeba na svou vládu! Anebo na svět! Co je to za bídnou kulturu, za nicotnou civilizaci, které svět svými silami dosáhl. Jak málo lidství! Konzervativci mají sklon nedůvěřovat bezmoci, zatímco liberálové spíše nedůvěřují moci. Ježíš skládá obojí dohromady v naprosto novou cestu, která ovšem žádnou z těch skupin neuspokojuje.

Nikdy jsme v sobě nenašli dost odvahy, abychom slovo Pána vzali vážně. A tak se bojíme i síly evangelia i jeho bezmoci. Jak kdosi řekl, zakusili jsme z křesťanství už tolik, že jsme se natrvalo imunizovali proti tomu, abychom skutečně chtěli to, oč v něm jde.

Úryvek z The Great Themes of Scripture