Postřehy z pouti

Vážený otče Pawle, vážený otče Jozefe, milí fulnečtí farníci a poutníci!

Dne  8. 5. 2015 na mariánský svátek Panny Marie, Prostřednice všech milostí, jsme absolvovali farní poutní zájezd do Kostelního Vydří, Nové Říše a města Slavonice. Dovolte mi, abych Vám sdělil své postřehy.

První naše zastavení bylo na KARMELU v Kostelním Vydří, místo, které je promodlené karmelitány a poutníky více než 300 let. Je pod ochranou Panny Marie Karmelské, starozákonního proroka Eliáše a svatých Karmelu.

Zde je zapotřebí připomenout zejména Svatou Terezii z Avily­‑učitelku církve, od jejíhož narození letos uplynulo 500 let, Svatého Jana od Kříže­‑učitele církve, Svatou Terezii z Lisieux a Svatou Terezii Benediktu od Kříže­‑Editu Steinovou, spolupatronku Evropy, která byla zavražděna nacisty v koncentračním táboře v Osvětimi v roce 1942. Zajímavosti je, že během 1. světové války působila jako ošetřovatelka v lazaretu v Hranicích na Moravě.

Kostel PM Karmelské - interierNa KARMELU nás přivítal otec převor Jeroným Josef Ertelt, fulnecký rodák a slavili jsme mši svatou. V prvním čtení ze Starého zákona královna Ester předstupuje před perského krále a přimlouvá se za vyvolený národ, v tomto činu můžeme vidět sílu přímluvné modlitby i v dnešní době. Toto věděla i karmelitánka Svatá Terezie Benedikta od Kříže, která se obětovala za usmíření mezi Židy a křesťany a mezi Židy a Němci.

Na tomto místě si můžeme připomenout její slova: „Bůh je pravda. Kdo hledá pravdu, hledá Boha, ať už si to uvědomuje nebo ne. Dobrý pastýř tiše putuje po zemi. Tu a tam vytáhne z hluboké propasti ovečku a ukryje ji ve svém srdci… Ale na nebesích u trůnu milosti se Matka ustavičně přimlouvá za svůj národ.“

V promluvě otec Jozef zdůraznil, že náš život je pouť, všichni jsme poutníci na této zemi a směřujme do Božího království a také důležitost víry­‑ bez víry nezmůžeme nic, s vírou vše. Pak následovala mariánská pobožnost s tradiční Litanii Loretánskou a s poutním požehnáním.

Druhé zastavení bylo v premonstrátském klášteře v Nové Říši s více než 800 letou historií. Zde jsme byli seznámení s působením tohoto řádu na duchovní, kulturní a hospodářský rozvoj kraje. Duchovní síla tohoto řádu vychází z učení Svatého Augustina, kterého si připomínáme i ve Fulneku a Svatého Norberta.

Důležitý je mariánský a petropavlovský kult, který jsme si připomněli v krátké modlitbě, v mariánské písní a v papežské hymně. Tento klášter byl těžce zasažen nacistickou perzekucí na základě českého udání. V roce 1942 v době heydrichiády bylo osm řeholníku zatčeno a pět z nich zavražděno v Osvětimi. Další těžké utrpení přišlo v českých komunistických lágrech padesátých let. Z duchovního hlediska je krev mučedníků semenem nových křesťanů. Po roce 1989 zde postupně dochází k plné obnově řeholního života.

V odpoledních hodinách naše putování směřovalo do města Slavonice na česko­‑moravsko­‑rakouském pomezí, do nejzápadnější části Brněnské diecéze, do oblasti České Kanady. Po obědě jsme navštívili Kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde jsme se modlili Korunku k Božímu milosrdenství a pak naše slavonická pouť měla překvapující závěr – Kostel Božího Těla, nejstarší eucharistické poutní místo na severu od Alp ze 13. století, místo, kde se stal eucharistický zázrak. V této době byl farní kostel vyloupen a eucharistie pohozena u cesty mezi kameny. Již o rok později lidé postavili na tomto místě svatyni, kde odprošovali za neúctu ke svátostnému Ježíši. Jeho eucharistické poselství promlouvá i k současné generaci. Návštěvu tohoto kostela můžeme vnímat v rámci slavení Národního eucharistického kongresu, který se uskuteční na podzim v Brně.

Farní pouť byla od počátku až do konce výborně organizačně zajištěna po stránce duchovní, kulturní i společenské. Poděkování patří otci Jozefovi i všem organizátorům. Během poutě jsem velmi intenzivně vnímal otevřené, srdečné, radostné a pokojné vztahy mezi poutníky naplněné živou vírou, naději a láskou. Desetileté duchovní vedení fulnecké farnosti pallotiny sklízí plody.

Během poutě jsme měli možnost pozvednout svůj pohled k nebi a uvědomit si tajemné přeskakování jisker mezi Bohem a člověkem, kdy Boží nabídkou je pokoj v duši a lidskou odpovědi je víra.

Svatá Maria, průvodkyně na cestách, oroduj za nás

Svatý Vincenci Palloti, oroduj za nás

Svatá Faustyno, oroduj za nás

Svatý Jane Pavle II., oroduj za nás