NOC KOSTELŮ 2015 V OSTRAVSKO-OPAVSKÉ DIECÉZI

Celkem 152 sakrálních míst bylo možné navštívit během letošní Noci kostelů na území ostravsko-opavské diecéze. Do aktivity, která má mezinárodní přesah, se zapojily kromě římsko-katolických farností také sbory dalších křesťanských církví sdružených v ekumenické radě církví. Všude na své hosty čekali dobrovolníci z řad farníků. Připravili výstavy, soutěže, komentované prohlídky nebo zorganizovali koncerty. Jejich nabídku využily tisíce lidí. Počet návštěv překročil loňský rekord. Letos Noc kostelů zaznamenala v diecézi téměř 36 tisíc návštěvnických vstupů. Největší návštěvnost byla zaznamenána ve frýdecké bazilice Navštívení Panny Marie, ve farním kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku a v kostele sv. Václava v Ostravě.

Netradiční podívanou skrývala Noc kostelů v opravované katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Lidé mohli nakouknout do nitra chrámu, který je pro veřejnost od září uzavřen. Kdo se v pátek večer do katedrály vydal, mohl vidět krásně naleštěný kazetový strop, zrenovovanou fresku nad oltářem i novou výmalbu. Mezi těmi, kdo se do katedrály zavítali, byl i otec biskup František Václav Lobkowicz. Stejně jako stovky jiných, i on se musel zapsat na listinu, že vstupuje na staveniště a byl o tom poučen.

„Obdivuji ten kazetový strop a vitráže v oknech. Vše je krásné, naleštěné. Je to fakt nádhera,“ říká Ema Novotná, která program Noci kostelů ráda navštěvuje i s manželem. „Když jsem zdravá, tak chodím. Jsem z Poruby a do centra Ostravy je ale nejdál, kam se dostanu. Ráda bych viděla i dřevěný kostel v Hrabové i ten nový v Zábřehu, který znám jen zvenčí,“ dodává žena, která se narodila během 2. světové války v Přívoze.

Hlavní program v centru města byl letos soustředěný na kostel sv. Václava, který celý rok katedrálu zastupuje. Na zahájení Noci kostelů se přišel podívat ostravský primátor i krajský hejtman. Prohlédli si listiny zakladatelů katedrály, které byly nedávno objeveny ve věži katedrály. Výstava fotografií dokumentovala průběh oprav. Různé kouty katedrály byly také vyobrazeny na obřích obrázkových kostkách, které si mohly děti poskládat. „Kostky máme už čtvrtým rokem. Někde jsme se inspirovali a chlapi je vyrobili,“ vysvětluje původ nápadu a zábavné hry pro nejmladší účastníky akce Jarka Košťálová. Pro děti byly připraveny také omalovánky a soutěžní kvíz.

(údaje poskytlo biskupství opavsko-ostravské)

Farnost Fulnek

Účast ve farnosti Fulnek: 

Fulnek - 101

Děrné - 57

Jerlochovice - 71

Lukavec -18

Stachovice - 17