NOMINACE NA OCENĚNÍ AKTIVNÍHO SENIORA ZA VÝZNAMNÝ PŘÍNOS V OBLASTI SENIORSKÉ PROBLEMATIKY A ZA AKTIVITY VEDOUCÍ KE ZVÝŠENÍ KVALITY ŽIVOTA SENIORŮ

 

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava nominuje v této unikátní soutěži, v kategorii jednotlivců, svou dlouholetou dobrovolnici paní Helenu Andresičovou, která bezplatně a obětavě věnuje svůj volný čas nemocným seniorům zejména na Oddělení následné péče Nemocnice Bílovec.

Ocenění je udělováno Radou vlády pro seniory a stárnutí populace.

Příběh paní Heleny Andresičové

Paní Helena vykonává dobrovolnickou činnost pod hlavičkou ADRA od 28. 3. 2012, nicméně svému okolí byla nápomocna odjakživa. Před pěti lety se rozhodla pomáhat organizovaně a od té doby pomáhá obětavě a pravidelně nemocným seniorům na Oddělení následné péče Nemocnice Bílovec. Sama prošla velkými zdravotními problémy, přesto, a nebo právě proto, nachází čas pro druhé. Za svou činnost nedostává žádný honorář, přesto ji vykonává svědomitě, trpělivě a s velkým osobním nasazením. Je velmi skromná, o svém pomáhání moc nemluví. Její přístup k lidem a životu je však velkým příkladem pro ostatní. Během pěti let se věnovala desítkám seniorů. Každy týden pravidelně přichází do nemocnice a věnuje se lidem, kteří prodělali mozkou příhodu nebo jiné závažné onemocnení a ocitli se více či méně odkázáni na druhé a často ve velmi nejisté situaci do budoucna. Paní Helena jim dodává odvahu, povzbuzení, útěchu a také pocit, že jsou důležití. Navštěvuje je jako člověk, ne jako personál. S každým trpělivě navazuje blízký kontakt a dokáže opravdově soucítit s lidmi v nemoci a nepříznivé situaci. Pacienti i zaměstnanci nemocnice k ní mají velkou důvěru. Myslím, že už si oddělení bez paní Heleny ani neumějí představit. Stala se v podstatě součástí týmu, který léčí, svou péčí o duše pacientů napomáhá k jejich uzdravení. 

Práce dobrovolníka je velmi psychicky náročná, pacienti přicházejí a odcházejí někdy i nečekaně a jejich zdravotní stav se ne vždy obrací k lepšímu. Paní Helena dává do dobrovolnické činnosti kus srdce a svého života. Díky ní odcházejí pacienti z nemocnice obohaceni a lidský kontakt a vztah. Mnohé pacienty navštěvuje i po propuštění z nemocnice. 

Článek o dobrovolnících v regionalním tisku

Dobrovolníci docházejí do nemocnice již téměř deset let
 

 

Tags: