články

Provázej mne, vlídné Světlo,
tmou, která mne svírá -
ty mne provázej!

Noc temná je, domov vzdálený,
však ty mne provázej!
Veď mé kroky,
já neprosím, abych viděl do dálav -
osviť však první krok.
Dřív nebylo to,
dřív neprosil jsem tě o doprovod.
Rád měl jsem v rukou své volby
a cest svých běh.

K zamyšlení

Zacheus (obr. z wikipedia)Celníci tvořili velmi specifickou skupinu židovského obyvatelstva. Izrael byl v Ježíšově době pod správou Říma a tito celníky pro něj vybírali poplatky a daně. Měli se jistě velmi dobře, byli nesmírně bohatí. Ostatní židé je ale nenáviděli, stranili se jich a pokládali je za nečisté – stýkali se totiž s pohany a kolaborovali s okupační mocí.

Maria je naše matka

Evangelizační působení církve má mariánský styl. Neboť pokaždé, když pohlédneme na Marii, opět věříme v převratnou sílu něhy a lásky. Na ní vidíme, že pokora a něha nejsou ctnostmi slabých, nýbrž silných, kteří nepotřebují zacházet s druhými špatně, aby pocítili svoji důležitost. Při pohledu na ni zjišťujeme, že ta, která velebila Boha, protože „mocné sesadil z trůnu“ a „bohaté propustil s prázdnou“, je tatáž, která zajišťuje domácí teplo našemu hledání spravedlnosti. Ona také starostlivě uchovává „všechno v srdci a rozvažuje o tom“.

MISIJNÍ ŘÍJEN

NOVÉNA S P. RICHARDEM HENKESEM

pátek 6. září – sobota 14. září

Modlitba ke stažení v PDF (brožurka)

Během novény se modlíme každý den tyto modlitby:

BIBLICKÝ TEXT

ZNAMENÍ KŘÍŽE

Richard Rohr: Gratulace ke Dni otců

Když jsem vedl kněžské exercicie v Peru, vyprávěla mi jedna sestra, která pracovala v hlavní věznici v Limě, příběh, který jsem nikdy nezapomněl. Říkala, že když se blížil Svátek matek, vězni se vytrvale dožadovali pohlednic s přáním. A tak jim nosila jednu pohlednici za druhou, aby mohli napsat svým matkám. Když se přiblížil Den otců, rozhodla se, že se na to připraví lépe. Přinesla si celou krabici pohlednic ke Dni otců, aby je mohla rozdávat, kdykoli si vězni řeknou. A dodnes prý ta krabice leží v její kanceláři: ani jeden z mužů si o pohlednici neřekl.

Richard Rohr: Církev v Americe

Osobitým darem katolické církve v Americe je, že poctivě hledá autentickou duchovní autoritu. U národa, který chce sám sebe považovat za svobodomyslný, sebeurčovaný a vysoce demokraticky smýšlející, se to může zdát dosti zvláštní. A přece právě toto je pravděpodobně ten pravý důvod, proč tak zoufale hledáme. Sám náš individualismus dal vyvstat hluboké potřebě důvěřovat jinému. Naše egocentrické životní styly nás ženou zpět do centra, které ve sku­tečnosti je Centrem. Naše svoboda od králů, papežů a diktátorů nás uvolňuje pro touhu po důstojném Pan-ství.

Noc kostelů Fulnek

Kostel svaté Kateřiny ve Stachovicích

Pátek 24. května od 19 hodin

Jste zváni na prohlídku kostela a věže a také na pestrý program.

19:00 Pohádkové představení o Kačence

Prohlídka kostela pro děti